2010. március 30., kedd

Riasztó a Gmailre



Manapság egyértelmű problémát jelent az internetes postafiókok biztonsága, hiszen ha valaki megszerzi a jelszavunkat, kulcsot kap a magánszféránkhoz is. A Google ezért vezetett be március 24-én egy új szolgáltatást, ami figyelmeztet, ha fennáll a gyanú, hogy illetéktelenek férnek hozzá a fiókunkhoz. Az új funkció működése egyszerű: a rendszer figyelmeztető üzenetet küld a felhasználónak, ha a fiókba rövid időn belül földrajzilag egymástól távol lévő helyekről jelentkeznek be. Ehhez a bejelentkező IP-címét figyeli a rendszer.

A figyelmeztetés mellett egy link alatt a felhasználó döntheti el, mit tesz a birtokába jutott információ ismeretében. A rendszer felajánlja a jelszó megváltoztatását, de ezt figyelmen kívül is lehet hagyni, ha tudjuk, hogy nem veszélyes behatolás történt.

A szolgáltatás hibája, hogy IP-cím alapján csak megközelítőleg lehet bemérni a bejelentkezés helyét, így ugyanabban a városban vagy országban már nem hatásos.

A Gmail közel két éve teszi láthatóvá a főoldal alján az utolsó bejelentkezés IP-címét, és ez az adat nem is fog eltűnni az új szolgáltatás bevezetésével. A figyelmeztetés szintén a főoldalon, de annak tetején jelenik meg.


Forrás: IT Café

2010. március 29., hétfő

Átfogó fejlesztés a Wikipedián

Áprilisban végrehajtják az enciklopédia eddigi legátfogóbb átalakítását. Először a médiatárban, majd az angol nyelvű változatban vezetik be az újításokat, amelyeknek a fejlesztése már hónapok óta zajlik. Leginkább a szerkesztői felület módosul, de valamelyest a mindenki által látható arculat is korszerűsödik.

A változást bejelentő blogbejegyzésben azt írják, hogy Vectorra cserélik az alapértelmezett arculatot, aminek célja, hogy könnyebben megtalálhatóak legyenek az alapvető funkciók. A tesztoldalon is látható, hogy a felületben radikális változtatások nem lesznek, csak apró finomításokról van szó.

Leglátványosabban a szerkesztői felület módosul. A szöveg bevitele és módosítása egyszerűsödik, a legfőbb cél az újabb webes lehetőségek kihasználása. Az új szerkesztői eszköztárnak köszönhetően elsősorban a hivatkozások és táblázatok beszúrása lett könnyebb. Még az idén várhatóak további újítások azok számára, akik nem értenek a kódokhoz, vagy nem akarnak bajlódni velük.

Az újdonságokat az elmúlt fél évben 500 ezer ember tesztelte, akiknek 80 százaléka a korszerűsített rendszernél maradt, a többiek visszatértek a régire. A fejlesztők ígérték, hogy mindenkinek lehetősége lesz választani a régi és az új rendszerű Wikipedia között.

Forrás: IT Café

2010. március 16., kedd

A fájlmegosztás legalitása

Spanyolországban eddig is teljesen máshogy tekintettek a fájlmegosztásra jogi szemmel, mint Európa más országaiban. Erre legfrissebb példa egy március 12-én kihirdetett bírósági ítélet, amely egy torrentoldal fenntartójának tevékenységét legálisnak mondja ki.

Az elmúlt években több hasonló eset történt, amikor a jogászok fájlmegosztó magánszemélyek elmarasztalását követelték, de a spanyol bíróságok a törvényekre hivatkozva kimondják: amennyiben az illetőnek nem származik anyagi haszna a védett tartalom megosztásából, nem ítélhető el szerzői jogok megsértéséért.

A legutóbbi ügyben egy vendéglős ellen indult eljárás, aki főként eDonkey linkeket kínált az oldalán. Az SGAE zenei jogvédő szervezet perelte be még tavaly májusban, és követelték az oldal azonnali bezárását. A vendéglős, Jesús Guerra azzal védekezett, hogy oldalán nincsenek reklámok, ő csak linkeket kínál.

A végső ítéletben az áll, hogy ha valaki jogvédett tartalomhoz vezető linkek listáját kínálja, az nem tartozik sem a terjesztés, sem a másolás, sem pedig a közzététel kategóriájába, ezért teljesen legális tevékenység. Arra sem találtak bizonyítékot, hogy Guerrának anyagi haszna származott volna belőle.
Forrás: IT Café