2010. október 4., hétfő

Irodalom az interneten

Bevezető

Ebben a félévben - sőt, nagy valószínűséggel utána is még egy darabig - az interneten is megjelent irodalmi tartalmakkal foglalkozom. Kutatásomat mindössze feltevésekkel kezdem el, amelyeket a munka során tapasztaltak vagy megerősítenek vagy megcáfolnak.

Az irodalomba sok minden beletartozhat, ezért már az elején három csoportot különítenék el:


Irodalmi folyóiratok

Manapság az ember elvárja egy valamirevaló folyóirattól, hogy internetes elérhetősége is legyen, ahol válogathat a cikkek archívumában. A legtöbb menüpont mindegyiknél megegyezik, de valamiben mindegyik más, és ez az, amire koncentrálni fogok.


"Befutott" kortárs írók/költők

Azok, akiknek a könyveit megtaláljuk a könyvesboltok polcain, nagy valószínűséggel megengedhetnek maguknak egy saját honlapot is. Ezek inkább személyes, bemutatkozó jellegű oldalak az alkotók életrajzával, gondolataival, műveik kritikáival. Nyilvánvaló, hogy ezeken az oldalakon nem fogjuk megtalálni a műveket teljes szöveggel, hiszen azok már a boltokban elérhetők. Helyettük számítsunk egy címlistára, ajánlókra és kritikákra...


Amatőr írók/költők

Befutott kollégáikkal szemben a még fel nem fedezett tollforgatóknak nincs módjuk mindössze ajánlókat közzétenniük, hiszen műveik legfeljebb egy-egy folyóiratban fordulhatnak elő. Itt inkább blogokra számítok, mint kiforrott weboldalakra - és túlnyomórészt teljes szöveggel elérhető művekre.

Az amatőr alkotók kiugrási lehetősége: irodalmi pályázatok

Az interneten folyamatosan hirdetnek meg pályázatokat, amelyek kiváló lehetőséget biztosíthatnak egy amatőr írónak vagy költőnek arra, hogy felfedezzék. A témafigyelés befejezéseként az irodalmi pályázatok figyelésével foglalkozó honlapok is megérhetnek egy bejegyzést.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése